Новий закон про фінмоніторинг. Часті питання


Новий закон про фінмоніторинг набрав чинності 28 квітня 2020 року. Щоб просто та легко розібратись у цьому питанні ми підготувати відповіді на часті питання:

 

 

З 28 квітня 2020 року набирають чинності нові вимоги для здійснення платежів відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

Нові обмеження стосуються лише операцій з готівкою. Тому, якщо ви здійснюєте оплату своєю карткою, чи безготівковий платіж з вашого рахунку, то такі платежі здійснюються, як і раніше, без обмежень за сумою та без жодних незручностей. Адже власники банківських рахунків вже ідентифіковані та верифіковані банками, які відкривали їм такі рахунки. Таку сплату просто і зручно можна здійснити віддалено за допомогою дистанційних сервісів банку (Ощад24/7).

 

Для здійснення оплати готівкою в касі банку на суму більше 5000 грн клієнту необхідно мати з собою паспорт.

 

Якщо сума поповнення картки більше 5000 грн, то треба мати з собою паспорт.

 

Якщо ви здійснюєте оплату послуг на користь суб’єктів господарювання, то оплата відбувається без пред’явлення паспорту. Але будь-те готові ввести пін вашої картки для підтвердження операції. Також жодних верифікацій не відбувається при сплаті карткою за товари в магазинах чи при купівлі товарів в інтернет.

 

Якщо термінал самообслуговування або банкомат з функцією прийому готівки мають зчитувач даних з картки, то операцію можна зробити і на 10 тис. грн і на 20 тис. грн. Якщо ж такого зчитувача немає, і верифікацію провести не можна, то все в межах ліміту до 5 тис. грн.

 

Жодних змін для переказів з карти на карту не відбулося: вільно переказуйте як 10 тис. грн, так і 25 тис. грн (у межах сум, дозволених банком). У банку вже є вся інформація про власника карти. Це ідентифікований клієнт.

 

Ні, в Ощад24/7 ви можете працювати як і раніше – без жодних додаткових ідентифікацій.

 

Банк, з метою недопущення порушення вимог статті 14 нового Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» здійснив налаштування, згідно з якими, починаючи з 28.04.2020р. заборонена можливість проведення переказів за реквізитами Prepaid картки (Р2Р переказів).

 

Банк, з метою недопущення порушення вимог статті 14 нового Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» здійснив налаштування, згідно з якими, починаючи з 28.04.2020р. встановлені додаткові ліміти та обмеження, а саме: встановлений ліміт на поповнення готівкою Prepaid карток у розмірі 5000грн (на добу) та заборонені інші способи поповнення.

 

Поодинокі перекази на 10 чи 20 тис. грн не цікавлять тих, хто їх перевіряє. І потреби у підтвердженні походження коштів тут немає. Закон про фінмоніторинг про інше. Банки мають фокусуватись на найвищих зонах ризику – операціях понад 400 тис. гривень, а також на незвичайних операціях клієнтів. Наприклад, клієнт займається 10 років торгівлею овочів, а потім переказує гроші за оплату металолому на сотні тисяч гривень. Це дивна, непритаманна операція. Варто звернути увагу на цей екзотичний випадок.

 

Потрібно при здійсненні операції понад 400 тис. грн. або її еквіваленту.

 

Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих операцій – понад 400 тис. гривень. Підхід до вивчення джерел походження не змінився.

 

Якщо ви отримуєте переказ з-за кордону на валютний рахунок? Жодних лімітів та обмежень законом про фінмон не встановлено. Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих операцій – понад 400 тис. гривень. Підхід до вивчення джерел походження не змінився.

 

До 5 тис. грн без ідентифікації. Від 5 тисяч – у відділенні або через ПТКС, що технологічно може забезпечити перевірку платника.